آخرین اطلاعات از هتل ها ، مقاصد گردشگری ، ایرلاین ها و ...

کویر مرنجاب/ معرفی مقصد و تور

 

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب از نظر موقعیت جغرافیایی در استان اصفهان قرار دارد. این کویر در شمال شهرستان آران و بیدگل و جزئی از شهرستان کاشان است. مرنجاب در واقع نام کاروانسرا و قناتی در زمان شاه عباس صفوی بوده است که پس از بنا شدن نواحی اطراف آن به کویر مرنجاب مشهور شده است.

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران است. تپه‌های شنی مرتفع و جنگل‌های تاق از جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شود. بیشتر پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند همانند درخت‌های گز و تاق و بوته های قیچ است. پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای بسیار شامل حیواناتی مثل گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین و… است.

دریاچه نمک آران بیدگل و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی کویر است. به این علت نام سرگردان برای این پدیده انتخاب شده که وقتی از فاصله دور به این جزیره نگاه کنید دو انتهای آن در افق محو می‌شوند و منظره‌ مانند کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر دیده می‌شود. این جزیره، تنها یک یا دو ماه از سال به دلیل بارندگی در منطقه، قابل مشاهده است و در باقی ایام سال به نمکزار تبدیل می‌شود.از دیگر جاذبه‌های منطقه قلعه مرنجاب، کاروانسرایی در مسیر راه ابریشم است که در دل کویر قرار دارد. ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آب‌های آزاد در حدود ۸۵۰ متر است و بلندترین نقطه این کویر در حدود ۸۸۰ متر بالاتر از سطح دریای آزاد اندازه‎گیری شده است.

 • زمان سفر برای بازدید از کویر مرنجاب چه فصلی از سال است؟

بهترین فصل به دلیل خشک بودن مسیر و ملایم بودن هوا و کم بودن حشرات، اواسط پاییز و اواخر آبان ماه است. مانیا پرواز تقریبا هر هفته تورهای یک الی چند روزه برای بازدید از این کویر دارد.

 •  از چه مسیری به دیدن این کویر برویم؟

برای رسیدن به کویر مرنجاب مسیرهای زیادی وجود دارد. مسیر اصلی آن از شهرستان آران و بیدگل در ۵ کیلومتری شمال کاشان شروع می‌شود. پس از طی مسافت تقریبا ۵ کیلومتری در جاده آسفالته به سمت شمال به ۳ راهی کارخانه فولاد کویر خواهید رسید. بعد از این مسیر خاکی و در جهت شمال شرقی برای رسیدن به کویر مرنجاب ادامه خواهد یافت.

چه چیز کویر برای شما جذابیت بیشتری دارد؟ آرامش؟ سکوت؟ آسمان آرام و پر ستاره؟ تماشای طلوع خورشید؟ رمل های گرم و نرم؟ چند ضلعی های کویر؟ قدم زدن روی دریاچه نمک؟ تماشای جزیره سرگردان؟

در تور یک و نیم روزه تور کویر، تمام این زیبایی ها میزبان شما هستند. شب هنگام، تماشای آسمانی صاف و چراغانی به شما آرامشی وصف ناپذیر می دهد؛ آسمانی که در شهرهای غبارآلود دیده نمی شود.

از سکوت و آرامش شب کویر لذت می برید و بعد هنگام سپیده دم طلوع زیبای خورشید را بر فراز رمل های شنی مشاهده می نمایید.

قدم زدن روی دریاچه ای از نمک و صدای خورد شدن بلورهای نمک، تماشای چند ضلعی های نامنظم، جزیره سرگردان، و همچنین بازدید از کاروانسرایی تاریخی که مربوط به دوران صفویان بوده و در کنار جاده ابریشم واقع شده است، از دیگر جاذبه های این تور کویر است.

برای لذت بردن از این همه زیبایی با تور مانیا پرواز همسفر باشید.

 

معرفی مجری : 

ویژه فصل پاییز و زمستان

تور یک روزه با صبحانه ، پذیرایی بین راه ، راهنمای مجرب ، وسیله نقلیه لوکس VIP  ، بیمه مسافرتی

هزینه تور  ۱ روزه +++++++

هزینه تور ۱٫۵ روزه  ++++++تومان

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۱۰۵۰۷۲ / ۰۲۱۷۷۷۵۳۱۰۷

مشاوره :  ۰۹۱۹۳۰۱۱۲۰۵

کانتر : آقای رحیمی / خانم سرشار

 

برنامه ها و گشت ها :

 • دریاچه نمک

 • شش ضلعی های نمکی

 • کاروانسرای تاریخی و زیبای عباسی

 • پیاد روی رمل ها و تپه های شنی

 • دریای کویر

 • اسمان درخشان شب کویر

 • چاه دستکن

 • قافله شتر

 • موتور سواری

 • شتر سواری

 • کمپ غدیر

 • و …

 • اقامت در کمپ ویژه تورهای ۱٫۵ روزه

خدمات :

اقامت در کمپ ویژه تورهای ۱٫۵ روزه ، صبحانه ، ناهار ، پذیرایی ، بیمه ، راهنما ، وسیله نقلیه VIP  ، ورودیه ها

وسایل مورد نیاز :

کارت ملی ، کفش مناسب فصل ، ظروف شخصی ، داروی شخصی ، پوشاک مناسب فصل ، زیر انداز ، چراغ قوه یا هد لایت و …

سات حرکت : 

۲۳:۳۰ پنجشنب شب وبژه تورهای ۱ روزه

۱۸ عصر پنجشنبه ویژه تورهای ۱٫۵ روزه

کاروانسرای تاریخی مرمجاب

بازدید مجازی ( کلیک کنید )

 

کاروانسرای مرنجاب در دل کویر و در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز آران و بیدگل از توابع کاشان در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است. کاروانسرا مرنجاب با قدمتی بیش از ۳۵۰ سال و با وسعت ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا دارای ۲۹ اتاق است و معماری کاروانسرا مرنجاب به دوره صفویه باز می گردد این کاروانسرا در شوره زار و در کنار بزرگترین دریاچه نمک ایران واقع شده است اما دارای قنات آب شیرین و استخر بسیار بزرگ می باشد. وجود بزرگترین تپه های شنی و بندریگ و همچنین دریاچه نمک و جزیره سرگردان و ساختمان زیبا وسالم کاروانسرا و امکاناتی از قبیل استراحتگاه برای مسافرین و امواج تلفن همراه در دل کویر این مکان را برای گردشگران مناسب کرده و همه ساله افراد و گروه های بیشماری از آن دیدن می کنند.

دلایل ساخت کاروانسرای مرنجاب شهر آران و بیدگل :
کاروانسرای مرنجاب که به دستور شاه عباس صفوی در کنار قنات مرنجاب بنا نهاده شده از جمله آثار تاریخی موجود در منطقه می باشد. قلعه مرنجاب، کاروانسرایی است در مسیر راه ابریشم برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعکس، درباره دلایل دیگر ساخت کاروانسرای مرنجاب آمده است که شاه عباس با وجود ایجاد کاروانسرا و قلعه های متعدد در سراسر کشور، در این منطقه تأسیسات دفاعی تعبیه نکرده بود، چون تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه نمک و گستره کویر، از این سوی به پایتخت هجوم نبرده بودند. حمله ازبک ها و افغان ها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند، شاه عباس را به صرافت انداخت تا در سال ۱۰۱۲ قمری سریعا یک پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد کند و جلوی تهدید را بگیرد. بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیدبانی است و ذکر شده است که همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تامین می کردند.

اکنون کاروانسرای مرنجاب توسط صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی مرمت و بازسازی و در مراسمی به بخش خصوصی واگذار شده است.

در فاصله تقریبا ۱۲ کیلومتری از شرق کاروانسرا، تپه های روان شنی وجود دارد که از جاذبه های بسیار زیبای مرنجاب می باشد و در صورت سرمایه گذاری مناسب منطقه جذاب و بکری برای گردشگران کویر است. تپه های شنی، دشت بی انتهای کویر، سیاه کوه و طلوع و غروب زیبای خورشید در افق باز کویر بندریگ در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز آران و بیدگل از توابع کاشان، به همراه آسمان پرستاره اش به علاوه ده ها جاذبه طبیعی دیگر سوژه های بسیار زیبایی برای عکاسان طبیعت است که عازم این منطقه از ایران زمین هستند .

پارک ملی کویر ، کویر مرنجاب و دریاچه نمک آردان و بیدگل به طور عام و بند ریگ (بندریگ یکی از معروفترین و بزرگترین ریگزارهای ایران، منطقه وسیعی است که جولانگاه تپه های ماسه ای متحرک است) و دریاچه سرگردان و کاروانسرای مرنجاب به طور خاص از دیدنی های این منطقه است.

 

راهنمای کویر نوردی :

ناصر استادرحیمی

IMG_14102

ارسال یک پاسخ